O keramických dlažbách a novom spôsobe ich pokládky

Plávajúca keramická dlažba

DlažbaPlávajúce podlahoviny majú za sebou ohromný kus cesty, hlavne, čo sa týka ich kvality, rýchlosti pokládky a dizajnu. Možno však neviete, že na rovnakom princípe fungujú aj plávajúce keramické dlažby. Zmiešané pocity stavebníkov po ich uvedení na trh, vystriedalo v drvivej väčšine prípadov nadšenie. Prečo? O tom sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Pod pojmom plávajúca keramická dlažba si môžeme predstaviť zaujímavú alternatívu ku interiérovej klasickej dlažbe s tým rozdielom, že sa nemusí lepiť pomocou zmesí. Existuje viacero spôsobov jej montáže. Kým v súčasnosti prevažuje uloženie masívnej plávajúcej keramickej dlažby na suchý zásyp s izoláciou, pomaličky mu šliape na päty spôsob, pri ktorom sa dlažba ukladá a fixuje pomocou zámkového systému presne tak, ako je to pri vinylovej plávajúcej dlažbe. A o tomto spôsobe si dnes napíšeme viac.

Hľadáte riešenie pre novú dlažbu v byte či dome? Aj vy ste sa rozhodli pre karamickú dlažbu? Skúste si jej dodávateľa vybrať zo zoznamu firiem na portáli slovenského stavebníctva www.stavebnik.sk  Cez dopytový systém tohto portálu môžete osloviť naraz niekoľko vybratých firiem a zaslat im žiadosť o vypracovanie cenovej ponuky.

Áno, plávajúca keramická dlažba je naozaj keramická. Nejde o žiadnu napodobeninu či kompozitný materiál.  Keramické dlaždice sú z rubovej strany trvalo ukotvené na zaisťovacej pogumovanej základni so systémom uzamykania tak, že ich montáž je presná a jednoduchá. Vďaka svojej masívnosti sa môže pokládka plávajúcej keramickej dlažby vykonávať naozaj kdekoľvek v interiéri – kuchyňa, jedáleň, foyer, kúpeľňa, chodba, pracovňa a iné. A taktiež v exteriéroch, dokonca  aj tam, kde hrozí jej zvýšené namáhanie – chodníky, vonkajšia terasa, prístup ku garáži aj samotná garáž či prístrešok pre automobil.
 

Výhody montáže keramickej dlažby "plávajúcim" spôsobom


Výhodou montáže plávajúcej keramickej dlažby je to, že jej pokládku môžeme realizovať na väčšinu starých podlahových konštrukcií (drevo, umelá hmota, betón, stará dlažba) s minimálnou podlahovou prípravou. Nie je nič mimoriadne, keď napíšeme, že väčšina inštalácií plávajúcej keramickej dlažby býva dokončená už v priebehu jedného dňa. Jedinou „chémiou“ použitou pri pokládke je špeciálna flexibilná škárovacia hmota, ktorá zaručí, že zámkový systém nebude vidieť a škáry medzi dlažbou budú estetické.

Plávajúca keramická dlažba nevyšpárovaná Plávajúca keramická dlažba nevyšpárovaná

 

Ďalšou výhodou je minimum prípravných prác pred montážou plávajúcej keramickej dlažby na existujúcu podlahu. Vyžaduje sa len, aby jej povrch bol suchý, čistý a hladký. Rozdiel medzi pokládkou tradičnej plávajúcej podlahy a plávajúcej keramickej dlažby je v tom, že ju môžeme začať zo stredu miestnosti a nie z rohu (čo však nevylučuje aj začiatok od steny). Všetko je na nás. Jednotlivé dlaždice sa zoraďujú uzamykacími výstupkami k sebe a v nasledujúcom kroku ich stačí pritlačiť, alebo ako stavebníci hovoria – „prikliknúť“ - uzamknúť ich o seba. Samozrejme, že bude potrebné niektoré dlaždice prepíliť. Postup je však taký istý, ako pri rezaní klasickej dlažby.

Akonáhle je plávajúca keramická dlažba uzamknutá, môžeme začať so škárovaním. Flexibilná škárovacia hmota pre plávajúce keramické dlažby je dodávaná v stave, keď už nie je do nej  potrebné nič primiešavať, ani pridávať rôzne prísady. Po vyplnení škár hmotou stačí zotrieť jej zostatky z dlažby mokrou špongiou. Po škárovaní je nutné vyčkať 48 – 72 hodín, kým budete môcť presunúť na plávajúcu keramickú dlažbu nábytok a iné ťažké predmety.

Na záver je nutné pripomenúť, že v prípade poškodenia dlaždice nebude nutné prácne ju vysekávať. Postačí ju jednoducho vyrezať a nahradiť novou. A ešte niečo. Pri pokládke môžeme kombinovať veľkostne rozdielne dlaždice. Je však potrebné dbať na to, aby boli od jedného výrobcu a mali typizovaný systém uzamykania.
 

Pokládka keramickej plávajúcej dlažby

Plávajúca keramická podlaha bude možno príjemním spestrením nielen interiéru vášho domu ale aj zimnej záhrady.

Zaujať by vás mohol aj článok Podlahy, podlahové krytiny a ich výber

Foto: toolmonger.com, snapstone.com, curbly.com
(i.n.)