Čo ste nevedeli o čadičovej dlažbe

Čadičová dlažba a ekológia

Čadičové dlažby v sebe spájajú ekologickosť s účelnosťou. Sú atraktívne, prírodné a majú vynikajúce vlastnosti. Ich využitie je výhodné nielen pre exteriér, ale aj pre interiér. Pomocou čadičovej dlažby môžete vytvoriť exkluzívnu časť svojho obydlia, ktorá určite nezostane bez povšimnutia.

Dôkazy o tom, že čadičová dlažba je extrémne odolná voči akýmkoľvek vonkajším vplyvom sa nám zachovali ešte z doby pred našim letopočtom. Používané na cestách, chodníkoch námestiach v dávnych časoch prežili až do dnešných dní. Rozšírenie tohto prírodného materiálu v priemysle a v stavebníctve bolo až do novoveku obmedzené jeho tvrdosťou a sťaženou obrobiteľnosťou.  Až v 20. storočí  s nástupom petrurgie – priemyselného odvetvia, zaoberajúceho sa spracovaním nekovových rúd pomocou tavenia a odlievania, nastal prudký rozmach využitia bazaltu – teda čadiča.

Taviaci proces prebieha v šachtových plynových peciach približne pri teplote 1280 °C a pri 1200 °C je možné čadič odlievať do pieskových či železných foriem. Týmto procesom sa vyrába okrem najrôznejších odliatkov aj čadičová dlažba. Tá si zachovala aj po roztavení špecifické vlastnosti bazaltu, navyše získala niektoré nové a tieto jej zaručili široké možnosti využitia nielen v stavebníctve.

Firmy pre výber dlažby nájdete v sekcii Katalógu stavebných firiem Vonkajšia dlažba na internetovom portáli venovanom stavebníctvu na Slovensku. Cez dopytový systém môžete tiež vybraným firmám poslať žiadosť o cenovú kalkuláciu.

 

Vlastnosti čadičovej dlažby
 

Čadičová dlažba je odolná proti trvalému zaťaženiu, soliam i chemickým rozmrazovacím prostriedkom, agresívnym chemikáliám a najrozličnejšiemu znečisteniu. Sama o sebe je mrazuvzdorná, nenasiakavá a odolná voči korózií. Tieto vlastnosti ju predurčili na využitie v priemysle, ako nášľapnú vrstvu podláh v ťažkých prevádzkach, chemických skladoch aj v potravinárskej výrobe.


Prienik čadičových dlažieb do bežného života nedal na seba dlho čakať. V interiéroch sa využívajú v obytných miestnostiach, kuchyniach, chodbách, garážach, pivniciach, zimných záhradách, átriách alebo na terasách. V exteriéroch sú to hlavne chodníky, príjazdové cesty a parkoviská. Jednou z nedávnych noviniek na trhu je variabilná čadičová dlažba, určená okrem iného pre záhradnú architektúru. Ukladá sa do väzného piesku a ponúka možnosť vytvárať z nej skladaním rôzne obrazce, mnohotvaré chodníky s výplňami z kvetín a tráv. Pri pokládke čadičovej dlažby však musíme počítať s jej vyššou tepelnou rozťažnosťou a pri kladení nechávame približne dvojnásobné škáry, ako je obvyklé.


Kvôli atraktívnemu vzhľadu a farebnej stálosti sa táto dlažba stala veľmi obľúbenou u zákazníkov, ktorí chcú podčiarknuť svoj životný štýl. Bazalt je jednoducho v kurze a nezáleží na tom, či sú dlaždice z neho upravované, alebo v neopracovanej podobe. Vždy pôsobí exkluzívne. Mnohí si tiež pochvaľujú protišmykovosť čadičovej dlažby, ktorej výhody využijú nielen v zimných mesiacoch, ale aj v období dažďov. Prírodný pôvod čadiča radí dlažby z neho vyrobené medzi ekologické materiály s mnohými benefitmi, ktoré spájajú estetické vlastnosti s praktickými.

Mohol by vás tiež zaujať článok Dláždiť či nedláždiť


Foto: cbpengineering.com